Green Card Nedir

Green Card Çekilişi - Green Card Nedir?

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma izni verilen kişiye 'göçmen' denir. 'Daimi Oturma İzni' (Permanent Resident Card) ya da genelde bilinen adıyla Green Card (Yeşil Kart), kişinin 'göçmen' statüsünü onaylayan resmi bir belgedir. Green Card / Yeşil Kart çekilişine başvurup green card talihlisi olduğunuz takdirde 'Daimi Oturma İzni' ya da diğer adıyla 'Green Card' almaya hak kazanmış olursunuz. Green card çekilişinin diğer adı da DV Lottery`dir, yani Diversity Visa Lottery.

 
Green card, ABD vatandaşı olmayan yabancılara Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak (ömür boyu) oturma ve çalışma izni verir. Green card, bir Amerikan vatandaşının haklarının da bir çoğuna sahip olmanızı sağlar. Green card başvurusu yaparak kazanan talihliler, Amerika`da gerek devlet dairelerinde gerek özel sektörde çalışabilir, veya kendi işlerini kurabilirler. 

Rüyalar ülkesi Amerika, yılda ortalama 50,000 - 55,000 kişiye Green Card / Yeşil Kart dağıtmaktadır. Uygun adaylar arasından yapılan Green Card başvuruları sonucunda ABD Hükümetinin resmi otomasyon sistemi tarafından tamamen rastgele sistemle belirlenen kazananlar, her yıl değişen oranlarda belirlenen sayılara göre değişik ülkelerden seçilmektedir.

Amerikan Göçmenlik Bürosu, green card çekilişini her yıl Amerika'ya az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için düzenlemektedir. Amerika'ya her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen gelmektedir. Green Card çekilişi Amerika`ya hiç göç vermeyen ya da diğerlerine  oranla daha az göç veren ülkelere sayıca daha çok şans verir. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için T.C. vatandaşlarının Green card kazanma şansı yüksektir.

Green card çekilişi Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve green card çekiliş sonuçları resmi web sayfası üzerinden online olarak duyurulur.

Her sene milyonlarca insan green card çekilişi için başvurur ve milyonlarca green card başvurusu arasından yaklaşık 200.000 kişi Green card çekilişi sonucunda kazanan olur. Çekilişi kazanmış olmak Green card / Yeşil Kartı hemen almak anlamına gelmez. Kazanan kişiler göçmen vizesine (Green card Vizesi) başvuru hakkı elde etmiş olurlar ve kendilerini bir takım işlemler daha beklemektedir. Her yıl green card çekilişini kazanan 200.000 kişi arasından, işlemlerini eksik veya yanlış yapan yaklaşık 150.000 kişi green card vizesi alma şansını vize başvurusu aşamasında kaybetmektedir. İşlemlerini doğru ve tam olarak yapanlar ise green card vizelerini sorunsuz alıp, Amerika'da yaşama ve Amerikan vatandaşı olma hakkını elde etmiş olurlar.
 
Greencard talihlisi olabilmek için öncelikle green card başvurusu yapmanız gerekmektedir. Poseidon Yurtdışı Eğitim hem green card başvurunuzun zamanında ve doğru şekilde yapılmasını sağlar hem de sizin adınıza çekiliş sonucunu takip eder. Poseidon Yurtdışı Eğitim ayrıca green card kazanan talihlilere green card vizesi başvuruları için ayrıca danışmanlık hizmeti sunar.

Resmi Temsilcisi Olduğumuz Kurumlar


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.